Klasyczna Filmowa Jazda Obowiązkowa. Kino polskie

Zakończone Filmy Kina Świt Data rozpoczęcia: 24.11 godz.: 20.00 Miejsce: Kino Świt

Zapraszamy na Klasyczną Filmową Jazdę Obowiązkową. Kino polskie – w ciągu sześciu kolejnych dni proponujemy obrazy, które zyskały niezwykłe uznanie kinomanów i krytyków.

Proponujemy:

24.11 (piątek), godz. 20.00 Rękopis znaleziony w Saragossie

Stylowa komedia kostiumowa, awanturniczy film „płaszcza i szpady”, fantastyczna baśń z duchami, wisielcami, opętanymi księżniczkami. Scenarzysta Tadeusz Kwiatkowski i reżyser Wojciech Has starali się pozostać wierni powieści Jana Potockiego, chociaż dla tego prawie trzygodzinnego widowiska i tak musieli dokonać skrótów. Realizatorzy zachowali szkatułkową konstrukcję powieści, w której każda kolejna opowieść wywodzi się z poprzedniej. Spina je postać bohatera, kapitana Alfonsa van Wordena (Zbigniew Cybulski) z gwardii króla Hiszpanii, podróżującego przez wzgórza Kastylii do Madrytu i popadającego w najrozmaitsze tarapaty. Dzięki tej podróży poznajemy zadziwiające sceny z XVIII-wiecznej Hiszpanii, gdzie współistnieją ze sobą pozostałości rozmaitych cywilizacji. Nade wszystko jednak widowisko Hasa wciąga atmosferą magiczności. Opowieść zaczyna się w Saragossie, gdzie podczas wojen napoleońskich oficerowie francuscy i hiszpańscy pogrążają się w lekturze znalezionego tam rękopisu. Posługując się epizodyczną formą opowiadania, Has przechodzi swobodnie od tragizmu do sarkazmu i komizmu, od realności do fantazji. Jest to również film o przypadkowości ludzkiego losu. Nakręcone głównie w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej zdjęcia wprowadzają swobodnie w świat oscylujący między realizmem a magią.

Czas trwania: 2 godz. 57 min.
Reżyseria: Wojciech Has
Scenariusz: Tadeusz Kwiatkowski
Gatunek: dramat, fantasy, kostiumowy, poetycki
Produkcja: Polska
Obsada: Zbigniew Cybulski (Alfons Van Worden), Iga Cembrzyńska (Emina, księżniczka mauretańska), Elżbieta Czyżewska (Zalotna Frasquetta Salero), Gustaw Holoubek (Don Pedro Velasquez, matematyk), Joanna Jędryka (Zibelda, księżniczka mauretańska)

25.11 (sobota), godz. 20.15 Sanatorium pod klepsydrą

Józef odwiedza sanatorium doktora Gotarda, w którym leczył się jego zmarły ojciec. W tym niezwykłym miejscu przenosi się w przeszłość, którą bezskutecznie próbuje przywrócić w realnym życiu. W surrealistycznej rzeczywistości jego ojciec żyje, a on ponownie jest małym chłopcem. Widzi żydowskie miasteczko, swój rodzinny dom, księżniczkę Biankę, która odrzuciła jego miłość, odchodząc z przyjacielem Rudolfem. Film oparty na prozie Brunona Schulza, jest poetycką refleksją dotyczącą przemijania i sensu życia.

Czas trwania: 1 godz. 59 min.
Reżyseria: Wojciech Has
Scenariusz: Wojciech Has
Gatunek: surrealistyczny, psychologiczny, poetycki
Produkcja: Polska
Obsada: Gustaw Holoubek (Dr Gotard), Jan Nowicki (Józef), Halina Kowalska (Adela), Tadeusz Kondrat (Jakub, ojciec Józefa)

26.11 (niedziela), godz. 20.15 Rejs

Utrzymana w groteskowym tonie eksperymentalna komedia satyryczna: akcję filmu stanowią improwizowane miniscenki, rejestrowane metodą paradokumentalną, rozgrywające się wśród pasażerów wiślanego statku. Na wycieczkowym statku wiślanym pojawia się gapowicz (Stanisław Tym) wzięty przez kapitana (Ryszard Pietruski) za instruktora kulturalno-oświatowego. Organizuje on zebrania, wybory rady rejsu, potem – gry i zabawy. Staje się wodzem, skupia wokół siebie oddane mu grono pasażerów, narzuca swą wolę innym, przygotowuje wielki bal na cześć kapitana z okazji zakończenia rejsu…

Czas trwania: 1 godz. 5 min.
Reżyseria: Marek Piwowski
Scenariusz: Marek Piwowski, Janusz Głowacki
Gatunek: komedia
Produkcja: Polska
Obsada: Stanisław Tym (Kaowiec), Zdzisław Maklakiewicz (Inżynier Mamoń), Jan Himilsbach (Sidorowski, uczestnik rejsu), Jolanta Lothe (Dziewczyna przechadzająca się w strojach kąpielowych)

27.11 (poniedziałek), godz. 20.00 Nikt nie woła

Jeden z najpiękniejszych plastycznie polskich filmów, łączący wystylizowane, czarno – białe zdjęcia ze stanem duszy pary młodych ludzi zupełnie zagubionych w nowej rzeczywistości i księżycowym pejzażu miasteczka zaludnianego przypadkowymi mieszkańcami. Dramat psychologiczny rozgrywający się tuż po wyzwoleniu: historia człowieka, który na Ziemiach Zachodnich szuka ucieczki przed konsekwencjami wojny, chcąc rozpocząć nowe życie. Bożek, w przeciwieństwie do Maćka Chełmickiego, nie wykonał rozkazu, w nowym miejscu szuka zapomnienia i samotności, poznaje Lucynę, dziewczynę dojrzalszą od niego, zawiera jednak znajomości z innymi kobietami. Kiedy dowiaduje się, że członkowie organizacji podziemnej są na jego tropie, opuszcza pospiesznie miasteczko. Ale po przemyśleniu własnej sytuacji podejmuje ryzyko powrotu do Lucyny.

Czas trwania: 1 godz. 26 min.
Reżyseria: Kazimierz Kutz
Scenariusz: Józef Hen
Gatunek: dramat, psychologiczny
Produkcja: Polska
Obsada: Zofia Marcinkowska (Lucyna), Henryk Boukołowski (Bożek „Bohdan Nieczuja”), Barbara Krafftówna (Niura), Halina Mikołajska (Olga Stareńska)

28.11 (wtorek), godz. 20.00 Pociąg

Jerzy i Marta przypadkowo spotykają się w pociągu. Z powodu braku wolnych miejsc zostają zmuszeni do odbycia podróży w jednym przedziale, choć każde wolałoby tą podróż spędzić w samotności. Pomiędzy parą stopniowo nawiązuje się przyjazny kontakt. Szorstkie i niekonwencjonalne zachowanie Marty fascynuje Jerzego, który obserwując ją zapomina o swoich kłopotach…

Czas trwania: 1 godz. 33 min.
Reżyseria: Jerzy Kawalerowicz
Scenariusz: Jerzy Kawalerowicz, Jerzy Lutowski
Gatunek: dramat psychologiczny
Produkcja: Polska
Obsada: Lucyna Winnicka (Marta), Leon Niemczyk (Jerzy), Zbigniew Cybulski (Staszek), Teresa Szmigielówna (Żona adwokata)

29.11 (środa), godz. 20.00 Pokolenia

„Pokolenia” to pełnometrażowy film fabularno-dokumentalny, zrealizowany z okazji jubileuszu wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych. To historia współczesnej Polski opowiedziana za pomocą fragmentów dzieł realizowanych w WFF. Z czterystu pięćdziesięciu tytułów powstałych we Wrocławiu reżyser wybrał blisko czterdzieści. Ich fragmenty, poczynając od „Pokolenia” Wajdy, przez filmy Chęcińskiego, Hasa, Kutza, Polańskiego aż po Holland, Kieślowskiego, Marczewskiego, Zanussiego i wielu innych, układają się w opowieść o Polakach od czasu okupacji hitlerowskiej, przez terror czasów stalinowskich, „naszą małą stabilizację”, marzec ’68, niespełnione nadzieje epoki gierkowskiej, stan wojenny aż po wybory 4 czerwca 1989 roku. Przewodnikiem po współczesnej Wytwórni i po Wrocławiu jest… Zbyszek Cybulski.

Czas trwania: 1 godz. 45 min.
Reżyseria: Janusz Zaorski
Scenariusz: Janusz Zaorski
Gatunek: fabularyzowany dok.
Produkcja: Polska

Karnety w cenie 30 złotych do nabycia w sekretariacie MDK od 13 listopada.
Bilety na pojedyncze filmy 10-15 złotych w sprzedaży od 24 listopada.
Wszystkie filmy po rekonstrukcji cyfrowej obrazu i dźwięku.