WYCIECZKA DO ZIĘBIC I HENRYKOWA

Zakończone Wyjazdy Data rozpoczęcia: 08.08

W sierpniu zapraszamy na wycieczkę na pogranicze Opolszczyzny i Dolnego Śląska – do Ziębic i do Henrykowa.

Termin: 17 sierpień 2024 r.
Wyjazd o 6:00 spod MDK w Czechowicach-Dziedzicach.
Powrót ok. 22:00.
Ilość miejsc: 45
Koszt: 190,00 zł/os.

Program:

  • Wyjazd o 6:00 spod Miejskiego Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach
  • 11:00 Ziębice.

Rynek, Ratusz, Muzeum Domu Śląskiego, Wieża Paczkowska.

Muzeum Domu Śląskiego, posiada w swoich zbiorach dużą kolekcję sprzętu gospodarstwa domowego, w tym żelazek, naczyń, sztućców, mebli oraz zbiory śląskiej sztuki i rzemiosła artystycznego z bogatą kolekcją śląskiego artysty malarza i kolekcjonera Josepha Langera, mieszkańca Ziębic.

Czas wolny.

  • 14:00 Henryków

Klasztor Cystersów i Muzeum Księgi Henrykowskiej.

Księga henrykowska

Liber fundationis claustri sanctae Mariae Virginis in Heinrichow 

Księga założenia klasztoru świętej Marii Dziewicy w Henrykowie” – kronika założenia i uposażenia opactwa cystersów w Henrykowie, spisana po łacinie po 1268, zawiera najstarsze zadnie w języku staropolskim: „Day, ut ia pobrusa, a ti poziwai” .

W październiku 2015 roku wpisana na listę „Pamięć ŚwiataUNESCO.

Księga powstała początkowo jako spis dóbr klasztornych (w celu wyjaśnienia praw klasztoru do nich), w związku z niestabilną sytuacją (także prawną) po najeździe tatarskim w 1241. Zawiera ona opis dziejów założenia, uposażenia oraz posiadłości należących do klasztoru cystersów w Henrykowie. Klasztor ufundował w roku 1227 Mikołaj notariusz kancelarii księcia wrocławskiego Henryka Brodatego, a pierwszych zakonników sprowadzono z klasztoru w Lubiążu.

Księga jest dokumentem o wielkiej wartości historycznej także ze względu na drobiazgowe opisanie przez jej autora stosunków społecznych Polski w okresie rozbicia dzielnicowego i stanowi jeden z najcenniejszych dokumentów do badań nad dziejami Słowiańszczyzny.

Księga przechowywana jest w Archiwum Archidiecezjalnym we Wrocławiu, natomiast w klasztorze w Henrykowie znajdują się jej faksymile.

  • 17:00 Otmuchów – czas na obiad i relaks.

Powrót do Czechowic-Dziedzic ok. 22:00.